PC

Shift Tuşu Nedir ve Shift Tuşu Hangisi ?

Büyük harfleri yazmak istediğinizde öncelikle klavyenizdeki Shift tuşunu kullanırsınız. Bu işlev, mekanik daktilolara kadar uzanır. Ancak, Shift tuşu bir Windows bilgisayarda çalışmayı çok daha kolay hale getirebilecek başka yararlı işlevleri vardır. Bu makalede, Shift tuşunun kullanıldığı en önemli komutlar ve klavye kısayolları hakkında size ayrıntılı bir genel bakış sunacağız.

Shift Tuşu Ne İşe Yarar ?

Ctrl ve Alt tuşları gibi , Shift tuşu da bilgisayarınızın klavyesindeki bir değiştirici tuştur . Kendi başına bastığınızda, bir karakter üretmez veya imlecin konumunu hareket ettirmez.

Shift tuşu
Shift tuşu

Shift tuşu, bir bilgisayar klavyesinde bulunan bir modifiye tuşudur. Başka bir tuşla birlikte basıldığında, o tuşun harfini veya sembolünü büyük harfe çevirir. Klavyede Shift tuşu, klavyenin sol ve sağ taraflarında yer alır ve genellikle “Shift” yazısıyla etiketlenir veya yukarı doğru bir ok işaretiyle (⇧) gösterilir. Shift tuşuna basıldığında, klavyedeki harfler geçici olarak büyük harf (büyük harf) formlarına değişir.

Shift tuşu, başka tuşlarla birlikte basılarak çeşitli görevler gerçekleştirilmesine yarar. Örneğin, shift tuşu ve “a”

harfi birlikte basılırsa, küçük harf “a” yerine büyük harf “A” yazılır. Benzer şekilde, shift tuşu ve “1” numarası birlikte basılırsa, ünlem işareti (!) yazılır.

[geo_alert style=”1″ color=”primary” ]termux kodlarını merak ediyorsanız içeriğimizi okuma başlayabilirsin[/geo_alert]

Klavyedeki Shift tuşları nerede?

Shift tuşları, klavyenin sol ve sağ taraflarında yer alır. Genellikle, sol Shift tuşu sol düğmeler grubuyla birlikte bulunur ve sağ Shift tuşu ise sağ düğmeler grubuyla birlikte bulunur. Sol Shift tuşu, genellikle “Shift” yazısıyla etiketlenir veya yukarı doğru bir ok işaretiyle gösterilir, sağ Shift tuşu ise aynı şekilde etiketlenir veya gösterilir.

Shift tuşları, klavyenin sol ve sağ taraflarında bulunduğundan, hem sol elinizle hem de sağ elinizle basılabilir. Bu, kullanım kolaylığı açısından önemlidir, çünkü sol ve sağ elinizi eşit şekilde kullanarak klavye üzerinde daha hızlı ve daha rahat hareket edebilirsiniz.

Standart bir klavyede iki Shift tuşunun konumu
Standart bir klavyede iki Shift tuşunun konumu

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Bilgilendirme

Neden iki Shift tuşu var? On parmağının tümü ile akıcı bir şekilde yazan kişiler, sol elle yazılan harfler için sağ Shift tuşunu, sağ elle yazılan harfler için sol Shift tuşunu kullanır[/geo_alert]

Shift tuşunu kullanan klavye kısayolları

Shift tuşunun, Ctrl ve Alt gibi , Windows masaüstü bilgisayarlarda birkaç başka özel işlevi vardır.

Klavye kısayoluİşlev
Windows logo tuşu + Shift + ↑Genişliği koruyarak etkin pencereyi ekranın üst kısmına büyütür
Windows logo tuşu + Shift + ↓Etkin pencereyi görev çubuğundaki bir simgeye küçültür
Windows logo tuşu + Shift + →Ekranın kenarına veya boyutuna göre konumunu değiştirmeden bir pencereyi sol monitörden sağ monitöre taşır
Windows logo tuşu + Shift + ←Konumunu ve boyutunu değiştirmeden bir pencereyi sağdan sola taşır
Windows logo tuşu + Shift + SEkran görüntüsü alır
Ctrl + Shift + EscGörev Yöneticisini Açar
Shift + Başlat menüsünde veya görev çubuğunda bir uygulamayı tıklayınBir uygulamanın başka bir örneğini açın
Ctrl + Shift + Başlat menüsünde veya görev çubuğunda bir uygulamayı tıklayınBir uygulamayı yönetici olarak açar
Shift + F10Menü tuşuyla aynı şekilde seçili bir öğenin içerik menüsünü açar
Shift + EklePanodan metin yapıştır

Ek olarak, bazı uygulamalar Shift tuşları için yalnızca o program içinde geçerli olan özel işlevler tanımlayabilir . Örneğin, birçok görüntü düzenleme programında Shift tuşu sağlar: Dikdörtgen nesneler kare, eliptik nesneler dairesel olur. Çoğu durumda, görüntülerdeki nesneleri seçtiğinizde de aynı şey geçerlidir.

Kelime işlemcilerde veya elektronik tablolarda metin seçtiğinizde Shift tuşunun özel bir işlevi vardır. Metnin bir bölümünü seçmek için Shift tuşunu basılı tutup ok tuşlarından birine basabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de Shift tuşu nerede?

Shift tuşu , bir iPhone veya iPad’de ekran klavyesinin sol alt kısmında bulunur. Shift tuşu gri olduğunda etkin değildir ve harfler küçük yazılır. Shift tuşu beyaz ve yukarı ok düz siyah olduğunda, harfler büyük harf olarak yazılır. Shift tuşuna dokunduğunuzda, ekran klavyesindeki harfler küçük harften büyük harfe dönüşür. Bunun nedeni, kullanıcıya harflerin büyük yazılacağını bildirmektir.

iOS cihazlarda Shift tuşu
iOS cihazlarda Shift tuşu

Sıkça Sorulan Sorular

Klavyedeki Shift tuşu nerede?

Shift tuşu, Ctrl tuşunun üzerinde, en soldaki alttan ikinci tuş sırasında bulunur. Tuş üzerinde bir  sembolü var.

Shift tuşunun işlevi nedir

Shift tuşu, bilgisayar klavyesindeki sözde bir kontrol tuşudur. Örneğin Shift tuşuna basarak 0 – 9 tuşlarındaki özel karakterler etkinleştirilebilir.

Windows 10'da Shift tuşu nerede?

Çoğu klavyede iki shift tuşu bulunur, bunlar  sembolü ile gösterilir.

Mac'te shift tuşu nerede?

Tıpkı Windows’ta olduğu gibi, Shift tuşları ⇧ simgesiyle gösterilir. Anahtarlar, alttan ikinci tuş sırasında bulunur – en dışta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir